środa, 3 lutego 2016

Jak przyspieszyć swój metabolizm?


Nasz metabolizm jest odpowiedzialny za spalanie kalorii, więc jest bardzo ważny dla osób, które walczą ze zbędnymi kilogramami. Czym właściwie jest ten metabolizm?
To ogół przemian biochemicznych i reakcji enzymatycznych zachodzących w komórce lub organizmie, umożliwiających przemianę materii i energii.
A krócej to proces, w którym nasz organizm przekształca pokarm w energię.
Od czego zależy jego szybkość? 
Płeć, wiek, geny. Z czego wynikają te różnice?
Mężczyźni mają szybszy metabolizm niż kobiety, ze względu na większą ilość mięśni. 
Z wiekiem nasza przemiana materii zaczyna spadać.Wiele kobiet tłumaczy swoją nadwagę genami. Prawda, geny mają wpływ na nasz metabolizm, jak równie na wszystko inne, lecz to, że mamy takie geny wcale nie musi oznaczać nadwagi i otyłości. Gdy metabolizm nie pracuje na najwyższych obrotach, to mamy tendencję do wzrostu wagi ze względu na odkładanie tłuszczu. Na szczęście szybkość metabolizmu zależy od kilku czynników na które mamy wpływ. Wystarczy wprowadzić kilka prostych nawyków i zmian do swojego życia.
Więc co możemy zrobić, aby go podkręcić? 

1.Nie zapominaj o śniadaniu.
Wiele osób myśli, że gdy nie zjedzą śniadania to zaoszczędzą kalorie i efektem tego będzie spadek wagi. Otóż nie.! Dobrze zbilansowane śniadanie da nam energię na cały poranek i nie rzucimy się na wysokokaloryczne przekąski i śmieciowe jedzenie. Od samego rana dostarcz mu pożywienia, by metabolizm mógł pracować na najwyższych obrotach.

2.Na czczo, zaraz po przebudzeniu wypij szklankę ciepłej wody z cytryną
Poprawisz trawienie i wspomożesz swój układ odpornościowy.
O właściwościach picia wody z cytryną możesz przeczytać tutaj  

3.Rób interwały.
Pozwalają spalić mnóstwo kalorii i tłuszczu, wzmacniają serce i kondycję. Więc jeśli do tej pory nie robiłeś/aś interwałów to wprowadź je do swojego treningu.

4.Trening siłowy
Warto wprowadzić również do swoich ćwiczeń trening siłowy. Mięśnie spalają kalorie w szybszym tempie niż tłuszcz, więc jeśli zwiększysz masę mięśniową twój metabolizm będzie szybszy.

5. Odżywiaj się zdrowo
Jeśli chcesz utrzymać swój metabolizm na najwyższych obrotach to musisz dostarczyć mu pożywienia.
Białko nie tylko utrzymuje uczucie sytości, ale również podkręca metabolizm. Nie zapominaj również o produktach pełnoziarnistych, owocach, warzywach i 2 litrach wody dziennie.

6.Jedz w równych odstępach czasu
Zbyt długie przerwy w jedzeniu sprawiają, że nasz organizm przechodzi na tryb oszczędnościowy, a co za tym idzie spowalnia się nasz metabolizm. Unikniemy w ten sposób nagłym skokom cukru we krwi, a nasz organizm nie będzie odkładał tkanki tłuszczowej.

7. 8 godzin snu 
Dużo osób zapomina, że sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Ludzie, którzy się nie wysypiają są znacznie częściej narażeni na problemy z otyłością. Jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej dawki snu to zacznie on odkładać tkankę tłuszczową, ponieważ będzie domagał się jedzenia ze względu na brak energii.

By przyspieszyć swój metabolizm potrzeba cierpliwości i czasu. Te wskazówki mogą nam w tym pomóc. Najważniejsze, by czuć się dobrze w swoim ciele, zmienić nawyki żywieniowe, a widocznie efekty sprawią, że poczujemy się szczęśliwsi.

Pozdrawiam, Patrycja. :)3 komentarze:

 1. I na koniec dodałabym: Jak najmniej stresu i jak najwięcej uśmiechu! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, z tym stresem nie jest tak łatwo :P

   Usuń
 2. Witam jestem Maratonczykiem,
  i nic co obe nie jest mi znane,
  pozdrawiam:[SIR-UK-ENGLISH]WILLIAM.

  OdpowiedzUsuń