Witajcie Kochani!
Dziś chciałabym Wam przedstawić niezwykłe właściwości oleju lnianego. Jak sama nazywa wskazuje pozyskiwany jest on z nasion lnu.
Przede wszystkim zawiera niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie z rodziny
Omega -3, które mają istotne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Kwasy te muszą być dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem, ponieważ sami nie jesteśmy w stanie ich zsyntetyzować. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom złego cholesterolu i jednocześnie powodują wzrost tego dobrego. Zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy czy
chorób serca.
Olej lniany wspomaga również procesy trawienne i regeneruje błony śluzowe układu pokarmowego. Wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej i przywraca równowagę hormonalną.
Wykazują również zbawienny wpływ na układ nerwowy w leczeniu depresji i problemach emocjonalnych.
Kwasy Omega-3 zawarte w oleju lnianym ograniczają ryzyko zapadania na nowotwory m.in raka piersi. Także neutralizują działanie wolnych rodników.
Składniki oleju wspomagają nasz układ immunologiczny, zmniejszając ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych.
Może być również stosowany do masażu skóry, nadając jej elastyczność. Szczególnie polecany do skóry suchej i korzystnie również wpływa na włosy i paznokcie.
Jak go spożywać ?
Wyłącznie na zimno, nie można go ani smażyć ani gotować. Niestety nie ma on dobrego smaku, ale może być używany jako dodatek do jogurtu, sałatek czy wszelkich potraw na zimno. Powinien być przechowywany w suchych i chłodnych miejscach.
Dawkowanie ustala się indywidualnie w zależności od potrzeb organizmu. Najczęściej jest to od 2-6 łyżek dziennie.
Warto włączyć olej lniany do swojej diety, z racji tego, że zawiera on niezbędne do naszego funkcjonowania kwasy Omega-3, których również dużo w rybach morskich, ale niestety jemy ich za mało, a trzeba je jakoś uzupełniać :)
Pozdrawiam, Patrycja.
Olej lniany to mój ulubiony olej :) Niestety mi się skończył i muszę szybko uzupełnić zapas :)
OdpowiedzUsuńOlej lniany to wspaniałe źródło kwasów omega-3. Warto o tym pamiętać. Jednak dośc szybko się psuje niestety.
OdpowiedzUsuń